Strona 1 z 1

Solenoid budowa i zasada działania

: 03 maja 2015, 0:48
autor: Troku
Na początku trochę teorii,

" Solenoidy należą do rodziny elektromechanicznych urządzeń wykonawczych. Charakteryzują się zbliżoną konstrukcją do silników i razem z nimi zaliczane są do grupy napędów elektrycznych. Zasada działania tego typu urządzeń polega na zamianie energii elektrycznej na mechaniczną za pośrednictwem energii pola magnetycznego. Przetworzona w ten sposób energia jest dostępna w postaci siły F [N] w przypadku solenoidów liniowych lub momentu obrotowego M[Nm] dla solenoidów obrotowych. Budowę solenoidów w najprostszy sposób można opisać jako cewkę zamkniętą w żelaznym korpusie, wewnątrz którego znajduje się stalowy (lub magnetyczny) ruchomy rdzeń.
Podczas przepływu prądu przez uzwojenie cewki, wytwarzane jest pole magnetyczne, które koncentrowane jest w korpusie, a następnie poprzez szczelinę powietrzną oddziałuje na rdzeń, będący jednocześnie elementem wykonawczym. "

Tyle z teorii, w przypadku traktorków solenoid pełni funkcję stycznika rozruchowego załączającego rozrusznik elektryczny silnika spalinowego traktorka.

Poprzez przesunięcie rdzenia za pomocą niewielkiego napięcia stałego oraz natężenia które służy do wytworzenia jednorodnego pola magnetycznego zmienia energię elektryczną w ruch posuwisto - zwrotny zwiera bądź rozwiera styki przekaźnika gdzie zwierane są styki łączące akumulator z rozrusznikiem w wyniku czego przepływa prąd o znacznym natężeniu.

Wadą jest to że ma tego elementu zespolonego dostęp powietrze czyli w przypadku dużej wilgotności powietrza, niskiej temperatury następuje silna erozja styków przekaźnika która doprowadza do ich całkowitego zużycia.

Potoczna nazwa solenoidu tak nam się zadomowiła że taki zespół roboczy go tak nazywamy i niech tak pozostanie a jak na wiosnę traktor robi tylko tzw. Cyknięcie a rozrusznik nie chce działać to pierwsze co wymienimy właśnie jego bo to on jest głównym winowajcą.

Możemy spróbować go naprawić ale to już macie pokazane na filmie


http://www.youtube.com/watch?v=YKPNUFOa ... e=youtu.be

Re: Solenoid czyli co to jest

: 03 maja 2015, 12:28
autor: Moreno
Troku pisze:Potoczna nazwa solenoidu tak nam się zadomowiła że taki zespół roboczy go tak nazywamy i niech tak pozostanie a jak na wiosnę traktor robi tylko tzw. Cyknięcie a rozrusznik nie chce działać to pierwsze co wymieńmy właśnie jego bo to on jest głównym winowajcą.

Czyli jaka jest ta potoczna nazwa selenoidu? ...selenoid? Bo za cholery nie mogę się połapać gdzie ona jest "ukryta" w tych zdaniach.

Re: Solenoid czyli co to jest

: 03 maja 2015, 15:38
autor: pfp76
Solenoid to nazwa cewki bez rdzenia . Ta nazwa przeniosła sie na przekażnik dużej mocy używany między innymi w traktorkach .

Re: Solenoid czyli co to jest

: 03 maja 2015, 18:13
autor: Moreno
O terminie "solenoid" dowiedziałem się z następującego tematu: viewtopic.php?f=32&t=350 ..a w nim:
Kamilos pisze:
Moreno pisze:A przekaźnik?

Ten przekaźnik czyli solenoid to może być też przyczyną, być może wystarczy go tylko przeczyścić.


A teraz dla odmiany:
pfp76 pisze:Solenoid to nazwa cewki bez rdzenia . Ta nazwa przeniosła sie na przekażnik dużej mocy używany między innymi w traktorkach .

Najpierw jeden mnie poprawia, a potem drugi - przeprawia. To jak to w końcu jest :?: :?: :?: Czy solenoid jest potocznie nazywany przekaźnikiem, czy przekaźnik solenoidem :?: :?:

PS.
Ja od początku używałem właściwej nazwy.

Re: Solenoid czyli co to jest

: 04 maja 2015, 0:50
autor: pfp76
Przekażnik , stycznik , czy jak inaczej nazwać tę cholerę , zworę nieszczęsną ,ma w sobie solenoid , czyli ową nieszczęsną cewkę . Z jakiegoś powodu tego typu przekażniki nabrały branżowej nazwy solenoid . To nie jest istotne . Istotne jest to , czy wiesz po co owa cholera tam siedzi ?
Solenoid rzecz jasna {po co siedzi} ? Nie cewka !
Zresztą umówmy się , że cewki nie ma ! Nie istnieje !

Re: Solenoid czyli co to jest

: 04 maja 2015, 21:48
autor: Moreno
Dobrze wiem.
Takie natężenie prądu (jakie potrzebuje rozrusznik) wypaliłoby styki w stacyjce.

Re: Solenoid czyli co to jest

: 04 maja 2015, 22:58
autor: Keram2504
A czy to to nie jest elektromagnes lub elektrowłącznik. Taką samą rolę pełni co ustrojstwo załączające rozrusznik w autkach :?: :?:
Nie znam budowy traktorków więc zapytowywuję się czy to inaczej wygląda.

Re: Solenoid czyli co to jest

: 04 maja 2015, 23:16
autor: jerzyk
tak bardzo podobne

Re: Solenoid czyli co to jest

: 05 maja 2015, 11:22
autor: Troku
Solenoid w traktorku składa się z cewki z rdzeniem stalowym i styków miedzianych.

Re: Solenoid czyli co to jest

: 05 maja 2015, 12:49
autor: Tornado
To jak to w końcu jest? Cewka z rdzeniem stalowym, czy solenoid, który rdzenia nie posiada. A, może "olać" te techniczne dylematy i posłużyć się zawartością wypowiedzi kolegi Moreno...

Re: Solenoid czyli co to jest

: 05 maja 2015, 13:36
autor: Troku
OK DOBRA dzisiaj nakręcę film o solenoidzie :-)
pokażę jego budowę itp.

Re: Solenoid czyli co to jest

: 05 maja 2015, 15:17
autor: pfp76
Weż kłębek drutu miedzianego i nawiń go Palec . Następnie zdejmij z palca i połóż na stole . Właśnie wykonałeś solenoid !
Następnie włóż w ten solenoid kawałek stalowego pręta i podłącz końcówki cewki do prądu . Wtedy stalowy pręt wyskoczy z tej cewki . Właśnie wykonałeś "solenoid" podobny do tego w twoim traktorku. Jego nazwa jest taka sama jak pierwotnie wykonanej cewki ( nie pytaj dlaczego) .
Następnie w tę cewkę włóż kawałek pręta stalowego , ale umocuj go by nie mógł wyskoczyć . Po podłączeniu prądu okaże się . że skonstruowałeś elektromagnes ( podobny do przekażnika świateł w twoim samochodzie)

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 05 maja 2015, 21:06
autor: Piurko
Może poprawniej będzie włącznik magnetyczny ...
Ostatnio takie coś rozbierałem , ale chyba problem jest z cewką , bo styki były w miarę . Wyczyściłem je i złożyłem , ale nie działa , tylko delikatnie słychać pykanie . Wytopiło się też gniazdo jednego se styków, więc myślę , że był mocno obciążony - długim kręceniem rozrusznika .
Wrzucam fotki rozebranego włącznika , łatwa robota . Wyczyścić nadpalone styki , złożyć i jeśli działa , to podwójna radość - z niewydanej kasy i satysfakcja z wykonanej pracy . A jeśli nie , to szukamy nowego .

Re: Solenoid czyli co to jest

: 06 maja 2015, 1:23
autor: Moreno
pfp76 pisze:Weż kłębek drutu miedzianego i nawiń go Palec . Następnie zdejmij z palca i połóż na stole . Właśnie wykonałeś solenoid !
Następnie włóż w ten solenoid kawałek stalowego pręta i podłącz końcówki cewki do prądu . Wtedy stalowy pręt wyskoczy z tej cewki .(...)

Czy aby na pewno jesteś pewien, że zwykły stalowy pręt wyskoczy? Coś mi się wydaje, że będzie siedział mocniej niż bez przepływu prądu przez uzwojenia. :lol:

→1.Jeśli do dwóch końców cewki przyłożysz napięcie stałe, wówczas cewka będzie wytwarzać stałe pole magnetyczne o adekwatnej do kierunku przepływu prądu biegunowości.
→2.Każdy magnes ma dwa bieguny (dodatni i ujemny) i przyciąga do siebie zwykły kawałek stali niezależnie którym biegunem skierujesz go do owego kawałka stali.
→3.Dwa magnesy skierowane do siebie tymi samymi biegunami będą się wzajemnie odpychać, a jeśli skierujesz je do siebie przeciwnymi biegunami - przyciągną się.

Czy rzeczywiście w przekaźnikach rdzeniem jest zwykły stalowy pręt, czy może to jest namagnesowany stalowy pręt?
Na mój rozum, to te drugie. :D

PS.
Trzeba uważać aby nawijane na palec zwoje nie stykały się ze sobą, bo wtedy dupa z doświadczenia. :lol:

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 maja 2015, 12:25
autor: pfp76
Moreno ? Chcesz z tego forum zrobić forum fizyczne ? Jasne , że "na palcu" solenoidu nie wykonasz { w sensie sprawnie działającego urządzenia .
To miało być tylko tak ...poglądowo .
Nie ma magnesów w solenoidzie , jest indukcja magnetyczna , która wytwarza pole magnetyczne .
Biegunów magnesów nie oznaczamy plus i minus ( żeby ci namieszać , to powiem , że również w przypadku "prądu" oznaczenia plus i minus są bardzo umowne i właściwie coś takiego jak przewód plusowy i minusowy , na dobrą sprawę nie istnieje. )
Masz pewną rację co do szczególów w tym co napisałeś , ale nie powiem ci jaką . Musisz domyśleć się sam . Zresztą to sprawa marginalna z punktu wiedzenia opisu problemu .

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 maja 2015, 14:25
autor: Moreno
pfp76 pisze:Moreno ? Chcesz z tego forum zrobić forum fizyczne ?

Nie tylko ja, ale również i autor tego wątku. :D
pfp76 pisze:Jasne , że "na palcu" solenoidu nie wykonasz { w sensie sprawnie działającego urządzenia .
To miało być tylko tak ...poglądowo .

Poglądowo mówisz... ahaa, nie wiedziałem :mrgreen:
pfp76 pisze:Nie ma magnesów w solenoidzie , jest indukcja magnetyczna , która wytwarza pole magnetyczne .

I co dalej? Racz dokończyć myśl.
pfp76 pisze:Biegunów magnesów nie oznaczamy plus i minus ( żeby ci namieszać , to powiem , że również w przypadku "prądu" oznaczenia plus i minus są bardzo umowne i właściwie coś takiego jak przewód plusowy i minusowy , na dobrą sprawę nie istnieje. )

Och panie profesorze... proszę tego nie robić. Już jeden chciał mnie omamić swoją teorią, że poprzez nawinięcie drutu na palec zrobię działający selenoid. :mrgreen:
pfp76 pisze:Masz pewną rację co do szczególów w tym co napisałeś , ale nie powiem ci jaką . Musisz domyśleć się sam . Zresztą to sprawa marginalna z punktu wiedzenia opisu problemu .

Już zasiadam sobie na kłodzie i przykładając rękę do skroni, niczym kubuś puchatek, będę główkował co za nie stworzone rzeczy dzieją się w twojej głowie. ...wiesz gdzie ja to mam? :lol:

Skoro jesteś taki "oblatany", to czemu masz rangę "przeciętnego kowalskiego"? :lol:

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 maja 2015, 14:35
autor: pfp76
"Im bardziej Puchatek zaglądał do chatki , tym bardziej nie było tam Krzysia "

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 maja 2015, 14:37
autor: Moreno
pfp76 pisze:"Im bardziej Puchatek zaglądał do chatki , tym bardziej nie było tam Krzysia "

:lol: No to ładnie strzeliłeś sobie samobója. Moje gratulacje :lol:

Re: Solenoid czyli co to jest

: 06 maja 2015, 14:57
autor: Troku
Moreno pisze:Czy aby na pewno jesteś pewien, że zwykły stalowy pręt wyskoczy? Coś mi się wydaje, że będzie siedział mocniej niż bez przepływu prądu przez uzwojenia.

Jest to bez wątpienia element stalowy nie wykazujący namagnesowania,

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 10:16
autor: czarny82
Witam serdecznie
Czy solenoid można zastąpić jakimś innym przekaźnikiem?
Jestem właścicielem traktorka castel garden jp92hydro i dosyć często mi on się topi w środku.
Dzieje się to najczęściej wtedy gdy próbuje odpalić a kompresja trzyma.
Kilka sekund za długo i i solenoid do wyrzucenia.
Pozdrawiam Zbyszek

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 10:26
autor: Tornado
Hmmm, trochę dziwne, a próbowałeś go "reanimować" ?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 10:26
autor: Troku
Można np. zastosować stycznik od wyciągarki samochodowej - jest on przystosowany do długiego obciążenia dużym natężeniem prądu.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 12:17
autor: czarny82
Ale czy to normalne, żeby tak szybko przepalał topił się? A czy zastosowanie przekaźnika od wciągarki jest bezpieczne kolego?
A mógłbyś podać jaki typ tego przekaźnika? Dzięki

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 12:21
autor: Troku
Sprawdź i wyreguluj zawory to one są odpowiedzialne za zbyt wysoką kompresją podczas rozruchu.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 13:32
autor: czarny82
A gdzie można znaleźć instrukcje serwisowe?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 14 cze 2015, 21:54
autor: Troku
podaj mi model i typ a odpowiem

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 15 cze 2015, 3:50
autor: czarny82
Castel garden JP92HYDRO, silnik brigsa 28M707 1183-E1 990114ZD

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 17 cze 2015, 12:13
autor: czarny82
Witam kolego Troku pisałem żebyś nie szukał informacji jakie mają być luzy na zaworach ale jednak mam kolege który mi to ustawi.
Byłbym bardzo wdzięczny jakbyś podał jakie mają być te luzy.
Załączam zdjęcie tabliczki silnika.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 17 cze 2015, 16:41
autor: Troku
ssący 0,15 wydech 0,20 mm

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 18 cze 2015, 21:06
autor: czarny82
Okazało się że w tym silniku zawory są regulowane hydrauliczne.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 04 wrz 2015, 22:32
autor: badiro
Chciałem zapytać Was o tan przekaźnik magnetyczny. Mam problem z zapaleniem traktorka, a palił do tej pory bez problemu. Zapaliłem go i przejechałem do garażu gdzie jego miejsce, po czym zgasiłem maszynę. Stwierdziłem, że jeszcze poprawię ustawienie więc zapalę i podjadę, ale już nie zapalił. Przekręcam stacyjkę i słyszę tylko takie "pyk, pyk, pyk, pyk..." Pierwsze pomyślałem, że żębatka na rozruszniku ślizga. Rozebrałem wymieniłem bo faktycznie nie najlepiej wyglądała, ale ustarka nie ustąpiła. W dalszym ciagu po przekręcam stacyjkę słychać takie "pyk, pyk, pyk, pyk..." jednak jak się wschłucham to jest to odgłos tego przekaźnika, a jak dłoń przyłożę to czuć przy tym na nim drgania. Mimo nowego akumulatora nie kręce go za długo bo nie wiem o co chodzi, a sensu w tym nie widzę. Roznitowałem go i przeczyściłem delikatnie papierkiem ściernym styki chociaż według mnie nie wygladały źle i złożyłem. Efekt w ciąż taki sam nic nie pomogło. Czyżby on się zepsuł na dobre, a może problem tkwi gdzie indziej. Co o tym sądzicie? Kupić po prostu nowy ten przekaźnik i wymienić?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 04 wrz 2015, 23:22
autor: Tornado
A, próbowałeś na tzw "krótko", czyli zwarcie ?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 05 wrz 2015, 8:59
autor: Moreno
Spróbuj na krótko, tak jak podpowiada Tornado. Jeśli rozrusznik zakręci, to wtedy będzie oznaczało, że winowajcą jest przekaźnik (solenoid).
Sprawdź jeszcze kable od przekaźnika do stacyjki i ich podłączenie do niej, ewentualnie możesz spróbować na chwilę zewrzeć ze sobą te kable i wtedy zobaczysz czy zakręci czy nie.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 05 wrz 2015, 22:05
autor: badiro
Tornado pisze:A, próbowałeś na tzw "krótko", czyli zwarcie ?


Zwarłem tak jak Kolega zasugerował (chyba tak?) tzn. styki na śrubach przekaźnika zwarłem. Odkręciłem z jednej strony i na chwilę dotknąłem na drugiej śrubie, nie za długo bo delikatnie iskrzyło. Rozrusznik nie zakręcił i w sumie nie wiem czy powinien w ten sposób ale się odzywał. Odgłos podobny jak opisywałem wcześniej na przekaźniku czyli w momencie zwarcia "pyk". Wcześniej na pewno to przekaźnik się odzywał przy normalnym podłączeniu, więc nie wiem... Co sugerujecie?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 05 wrz 2015, 22:08
autor: Tornado
Nic nie odkrecaj, tylko weź izolowany śrubokręt i po przekątnej zewrzyj nim te styki, aby przepływ prądy był płynny. Jak to zrobisz to wtedy napisz się działo..

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 05 wrz 2015, 22:09
autor: Troku
trzeba je zewrzeć a nie dotykać, najlepsza metoda to zwykłym kluczem zewrzeć styki

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 11:33
autor: badiro
Powtórzyłem próbę zwarcia po przekątnej poprzez śrubokręt. Efekt ten sam czyli charakterystyczne pojedyncze cyknięcie na rozruszniku. Zębatkę jak cofnę to wyrzuca do góry ale nie kręci tylko cyk. Jak próbuję odpalić ze stacyjki to na rozruchu jest to powtarzające się cykanie (stukanie) i to o wiele głośniejsze jest wtedy na przekaźniku.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 11:58
autor: Moreno
Skoro poluzowałeś jedną nakrętkę (czyli osłabiłeś styk/przewodnictwo prądu), to nic dziwnego, że tylko delikatnie pukało.
Jeśli nakrętki są przyrdzewiałe, to na pewno zaiskrzy. W momencie rozruchu tam przepływa prąd o dużym nasileniu.
Nie wystarczy dotknąć - trzeba zewrzeć i przytrzymać co najmniej 1 sekundę aż rozrusznik zakręci. Musisz te zwarcie zrobić porządnie,"z chlebem". ...zrób to z takim zamiarem jakbyś miał coś roz***. ;)

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 14:21
autor: badiro
Moreno pisze:Skoro poluzowałeś jedną nakrętkę (czyli osłabiłeś styk/przewodnictwo prądu), to nic dziwnego, że tylko delikatnie pukało.
Jeśli nakrętki są przyrdzewiałe, to na pewno zaiskrzy. W momencie rozruchu tam przepływa prąd o dużym nasileniu.
Nie wystarczy dotknąć - trzeba zewrzeć i przytrzymać co najmniej 1 sekundę aż rozrusznik zakręci. Musisz te zwarcie zrobić porządnie,"z chlebem". ...zrób to z takim zamiarem jakbyś miał coś roz***. ;)


... nie, nie druga próba była solidna :) wszystko poskręcane jak orginał. Zwarcie zrobiłem śrubokrętem po przekątnej na chwilę i efekt był taki jak wcześniej pisałem. Rozrusznik się odzywa ale nie kręci i w sumie nie wiem czy powinien zakręcić czy odzew był prawidłowy bo może jest tak, że zakręcić powinien tylko przez prawidłowo działający tan przekaźnik? Zębatkę na pewno wyrzuca do góry. Dziwi mnie ten głośny cykliczny stuk przekaźnika przy starcie ze stacyjki, czy to już nie wskazuje na jego uszkodzenie?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 17:34
autor: pfp76
Zwarcie "na krótko" , jest ominienciem solenoida , wtedy jego stan tech. jest bez znaczenia . Jeżeli dobrze zwarłeś przewody , a akumulator jest sprawny i naładowany , to przyczyn należy szukać w rozruszniku , albo w trudno obracającym się silniku . W twoim rozruszniku bendyksa raczej nie ma , tak więc wysunięcie zębatki do góry jest spowodowane krótkim ruchem rozrusznika - a potem stop...

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 17:36
autor: Troku
Według mnie trzeba sprawdzić luz zaworowy w silniku-zbyt mały luz na zaworze wydechowym daje taki efekt.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 17:48
autor: pfp76
Wszelkie prace elektryczne wykonujemy po ściągnięciu z rąk obrączek ,sygnetów , metalowych branzolet itp.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 06 wrz 2015, 17:56
autor: Moreno
A czy akumulator na pewno masz naładowany? ...może to i głupie pytanie, ale słaby akumulator też może powodować stukanie rozrusznika. :)

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 10 wrz 2015, 21:09
autor: badiro
Troku pisze:Według mnie trzeba sprawdzić luz zaworowy w silniku-zbyt mały luz na zaworze wydechowym daje taki efekt.


Dzisiaj jeszcze raz rozebrałem przekaźnik przeczyściłem styki i tą blaszkę zwierającą minimalnie przygiąłem w łuk w kierunku styków, żeby mieć pewność dobrego zwarcia. W efekcie przekaźnik stuka na rozruch tylko ciszej. Wykręciłem rozrusznik, przeczyściłem mu również styki i na prostowniku sprawdziłem - kręci. Zakręciłem więc z powrotem do silnika i testowałem. Zwarłem śrubu przekaźnika po przekątnej śrubokrętem i zębatkę na rozruszniku zjechałem w dół, żeby oporu silnika nie miał - w efekcie kręci. Jak zębatka jest w górze to silnika nie ruszy na zwartych śrubach. Można by stwierdzić, że faktycznie silnik blokuje - nie wiem. Zastanawiam się tylko nad jednym... na rozruchu ze stacyjnik stuka przekaźnik i to niezależnie czy zębatka rozrusznika jest w górze zblokowana na silniku czy na dole bez żadnego oporu, gdzie rozrusznik powninien chyba kręcić w przypadku dobrego przekaźnika...? Czy może sprawdzić jeszcze coś innego?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 10 wrz 2015, 21:23
autor: jerzyk
wykręć świecę jak będzie kręcił a masz silnik briggsa to wałek rozrządu do wymiany

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 19 wrz 2015, 10:24
autor: retronix
Filmik jak sprawdzić:
1) solenoid https://www.youtube.com/watch?v=MsvJMnpQBas
2) stacyjkę https://www.youtube.com/watch?v=q8G7kxCl9hY
3. Włączniki https://www.youtube.com/watch?v=Xi3p465MN1E

Fajnie wytłumaczone, polecam, przetestowałem to:)

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 02 paź 2015, 15:40
autor: retronix
badiro pisze:Chciałem zapytać Was o tan przekaźnik magnetyczny. Mam problem z zapaleniem traktorka, a palił do tej pory bez problemu. Zapaliłem go i przejechałem do garażu gdzie jego miejsce, po czym zgasiłem maszynę. Stwierdziłem, że jeszcze poprawię ustawienie więc zapalę i podjadę, ale już nie zapalił. Przekręcam stacyjkę i słyszę tylko takie "pyk, pyk, pyk, pyk..." Pierwsze pomyślałem, że żębatka na rozruszniku ślizga. Rozebrałem wymieniłem bo faktycznie nie najlepiej wyglądała, ale ustarka nie ustąpiła. W dalszym ciagu po przekręcam stacyjkę słychać takie "pyk, pyk, pyk, pyk..." jednak jak się wschłucham to jest to odgłos tego przekaźnika, a jak dłoń przyłożę to czuć przy tym na nim drgania. Mimo nowego akumulatora nie kręce go za długo bo nie wiem o co chodzi, a sensu w tym nie widzę. Roznitowałem go i przeczyściłem delikatnie papierkiem ściernym styki chociaż według mnie nie wygladały źle i złożyłem. Efekt w ciąż taki sam nic nie pomogło. Czyżby on się zepsuł na dobre, a może problem tkwi gdzie indziej. Co o tym sądzicie? Kupić po prostu nowy ten przekaźnik i wymienić?


W tyn tygodniu borykałem się z identycznym problemem. Mam nowy aku i nawet nie przyszło mi do głowy, że mógł się rozładować i szukałem wszystkiego. Naładaowałem i wszystko ok. Trzeba zaczynać od sprawdzenia podstaw.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 08 paź 2015, 21:55
autor: badiro
Już wyjaśniam co było w moim przypadku... Nie przyszło mi do głowy, że przyczyną mojej ustarki po części może być słaby akumulator. Ten tok myślenia wynikał z tego że był po prostu nowy i odbył zaledwie jedno koszenie. Pytanie zatem dlaczego jest rozładowany? Zaczeło się sprawdzanie prądu, czyli regulator napięcia koło magnesowe. Brak napięcia na każdym przewodzie zmusił mnie do ściągnięcia koła magnesowego z wału, gdzie po demontażu ukazał mi się przetarty przewód, który trzymał się na izolacji. Lutowanie, opaska termokurczliwa i izolacja załatwiło sprawę. Poskładałem, ale to nie był koniec problemu. Napięcie się pokazało, ale tylko na przewodach z koła magnesowego do regulatora napięcia, ale ten już dalej nie puszczał. Trzeba było zatem kupić nowy przekaźnik. Po jego wymianie jest już git, aku jest ładowany.
Domyślam się, że koło magnesowe przetarło przewód w wyniku czego zrobiło zwarcie na regulatorze...

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 25 lip 2016, 23:15
autor: retronix
witam dzisiaj miałem po raz pierwszy taki przypadek, że po wyłączeniu traktorka nie było reakcji. Typowy przypadek rozładowanego aku czy solenoida. Dzisiaj było dośc ciepło i kosiłem dopiero po 19, i jak go zgasiłem w garażu to ani klik ani nic. Wziąłem się za badanie prądu, mam oto taki solenoid:
Tak gdzie jest napisane key lead powinno mi na mierniku dać 12V a nie dało co świadczyć powinno, że trzeba szukać na włącznikach pod siedzeniem hamulca, stacyjce, sprawdziłem je i niby ok, poszedłem do domu na 2h, wracam i pali od strzała, dlaczego tak się dzieje, w czym tkwi problem, że na gorącym nie dawał żadnych oznak?czy solenoid się 'wiesza"?trzeba go zmienić?

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 26 lip 2016, 0:30
autor: pfp76
"Tak gdzie jest napisane key lead powinno mi na mierniku dać 12V" - po przekręceniu kluczyka w pozycję start .
Sprawdż połączenia, podłączenia przewodów.

Re: Solenoid budowa i zasada działania

: 26 lip 2016, 9:25
autor: Troku
Solenoid łatwo sprawdzić wystarczy podać + i - bezpośrednio z akumulatora na key lead i ground jeżeli zadziała to trzeba szukać usterki w instalacji elektrycznej.